លោក ថាក់ស៊ីន ស៊ីណាវ៉ាត្រា (Thaksin Shinawatra) អតីតនាយករដ្ឋមន្ត្រថៃ រួមនិងតំណាងរាស្រ្តគណបក្សភឿថៃ ថ្នាក់ដឹកនាំក្រុមអាវក្រហម និងប្រជាពលរដ្ឋថៃអាវក្រហមប្រមាណ ៥ម៉ឺននាក់ បានមកទីក្រុងប្រវត្តិសាស្ត្រ សៀមរាប ប្រកបដោយសុខសួស្តី ក្រោមសេចក្ដីសន្ដោសប្រណី ពី សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន ដែលបានផ្តល់ទីតាំងយ៉ាងល្អ និងប្រកបដោយសុខសុវត្ថិភាពខ្ពស់បំផុត សម្រាប់ការស្នាក់នៅ និងរៀបចំវេទិកាជួបជុំ ធ្វើបុណ្យទានតាមប្រពៃណី បែបព្រះពុទ្ធសាសនា ក្នុងឱកាសបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មី ឆ្លងមហាសង្រ្កាន្ដ។
លោក​ថាក់ស៊ីន ស៊ីណា​វ៉ាត្រា​ អតីត​នាយក​រដ្ឋមន្រ្ដី​ថៃដ៏មាន​ប្រជាប្រិយ​ភាព​ បានមកដល់​ក្រុងសៀមរាប តាម​ការគ្រោងទុករូចហើយកាល​ពីវេលា​ព្រឹក ថ្ងៃទី​១៤មេសា​២០១២​ ដោយមាន​ក្រុម​អាវក្រហមប្រមាណជាង៥ម៉ឺន​នាក់ ជាមួយ​ក្រុមមន្ដ្រី​អាជ្ញាធរ​កម្ពុជា​ជាច្រើន​នាក់ទទួលស្វាគមន៍យ៉ាងរាក់ទាក់​កក់ក្ដៅ​ ខណៈ​លោកថាក់ស៊ីន​ធ្វើដំណើរ​ចុះពីយន្ដ​ហោះពិសេស​ផ្ទាល់ខ្លួន​របស់លោក​នៅក្រុង ​សៀមរាប។​
ព្រឹកព្រលឹមថ្ងៃទី១៥ មេសា ឆ្នាំ២០១២ ប្រជាជនថៃរាប់ម៉ឺននាក់បានមកជួបជុំគ្នានៅទីលានខាងមុខប្រាង្គប្រាសាទអង្គរវត្ត ដើម្បីបានជួបសម្ដែងការគួសម ចំពោះ លោក ថាក់ ស៊ីន ជាថ្មី និងបានប្រគេនចង្ហាន់បិណ្ឌបាត ចំពោះព្រះសង្ឃ ព្រមទាំងស្រោចស្រង់ទឹកមន្ដគិរី សិរីសួស្ដីឆ្នាំថ្មី។ បន្ទាប់មកលោក ថាក់ ស៊ីន បានធ្វើដំណើរចូលក្នុងហ្វូងមហាជនថៃដែលកំពុងរងចាំចង់ជួបលោកយ៉ាងខ្លាំង ក្នុងពេលដែលកំពុងបន្តបាញ់ ជះទឹកមន្តនោះ។ បន្ទាប់មកទៀតលោកបានផ្ដល់នូវសេចក្ដីសម្ភាស និងផ្ញើរសារទៅជនរួមជាតិថៃ នៅចំពោះមុខសារព័ត៌មានថៃ ព័ត៌មានជាតិ-អន្តរជាតិយ៉ាងពិស្ដារ។