នៅព្រះរាជ​ពិធី​ច្រត់ព្រះនង្គ័ល នា​ព្រឹក​ថ្ងៃទី​៩ ខែ​ឧសភា ឆ្នាំ​២០១២​នេះ គោឧសបរាជមួយ​នឹម បានបរិភោគពោតច្រើនជាងគេ បន្ទាប់មកមានការបិរភោគសណ្តែក និងស្មៅ ក្នុងចំណោម​អាហារ ៧ មុខ ដែលបានន័យថា ពោតឆ្នាំនេះនឹងទទួលបានផលល្អប្រសើរ។
គោឧសបរាជនៅឆ្នាំនេះ មានពណ៌សម្បុរខ្មៅ បាន​បរិភោគ​ពោត សណ្តែក និង​ស្មៅ ក្នុងចំណោមអាហារ ៧ មុខ រួមមាន​៖ ស្រូវ ពោត សណ្តែក ល្ង ស្មៅ ទឹក និង​ស្រា​។ តាមលោកតាអាចារ្យ ប្រចាំព្រះបរមរាជបានទស្សន៍ទាយថា ១-​ពោត ក្នុង​ឆ្នាំនេះ ទទួលបាន​ផល​បាន​ល្អប្រសើរ​។ ២-​សណ្តែក​ទទួលផល​បានល្អ​។ ៣-​ស្មៅ ជា​ចំណីអាហារ​របស់​សត្វពាហនៈ​ទូទៅ ប៉ុន្តែ​ក្នុង​ឱកាស​នេះ ដែល​គោ​ឧសភ​រាជ បាន​បរិភោគ​ស្មៅ បានសេចក្តីថា ឆ្នាំនេះកម្លាំង​អូសទាញ​ទាំងអស់ មាន​គោ​ក្របី និង​សេះ ត្រូវ​ជួបប្រទះ​នឹង​ជំងឺ​តម្កាត់បៀតបៀន​បន្តិចបន្តួច​​។
​នៅ​ថ្ងៃ​៤​រោច ខែ​ពិសាខ រៀងរាល់ឆ្នាំ តែងតែ​ប្រារព្ធ​ព្រះរាជ​ពិធី​ច្រត់ព្រះនង្គ័ល ដើម្បី​ជា​ពិធី​មង្គល​មួយ ដែល​ព្រះករុណា ព្រះមហាក្សត្រ ចាត់ទុកថា ជា​ការប្រកាស​ថា រដូវ​វប្បមង្គលបាន​ចូល​មក​ដល់​ហើយ ចាប់ផ្តើម​ប្រកក់ប្រសិទ្ធី​ដល់​ប្រជាកសិករ ក្នុងការ​ធ្វើ​ស្រែចម្ការ នៅ​រដូវវស្សា​ឲ្យទទួល​បាន​ទិន្នផល​ខ្ពស់​។​
/width=511
នៅ​ទីលាន​ព្រះ​ស្រែ វាល​ព្រះមេរុ កន្លែង​ប្រារព្ធ​ព្រះរាជ​ពិធី​ច្រត់ព្រះនង្គ័ល ក៏​មាន​តាំង​បង្ហាញ​នូវ​ ផលិតផល​កសិកម្ម និង​កសិឧស្សាហកម្ម ព្រមទាំង​អនុផល​ព្រៃឈើ មកពី​តាម​បណ្តា​ខេត្ត ​រាជធានី ដោយមាន ៤៥ ស្តង់​ផងដែរ​៕​