ព័ត៌មានអន្តរជាតិ ៖ ក៏ព្រោះតែបញ្ហាអាកាសធាតុ ពោលគឺភ្លៀងមួយមេយ៉ាងធំ ពិតជាមានកម្លាំងគ្រប់គ្រាន់ ក្នុងការធ្វើអោយយន្តហោះធន់ធំមួយគ្រឿង Boeing 737-800 បើករអិលធ្លាក់ចុះពីលើផ្លូវរត់ រហូតទៅជាប់គាំងនៅក្នុងវាលភក់ អំឡុងពេលនៃការរៀបនឹងហោះចេញដំណើរនៅឯអាកាសយានដ្ឋានថៃ នេះបើតាមការដកស្រង់អត្ថបទផ្សាយ ពីគេហទំព័រសារព័ត៌មានបរទេស អាស៊ីវ័ន ដែលទើបតែបានចេញផ្សាយ កាលពីប៉ុន្មានម៉ោងមុននេះបន្តិច។
ជាការពិតភ្លាមៗនោះ ក៏មានការអន្តរាគមន៍ ដោយបានប្រើរថយន្តធន់ធំបីគ្រឿង ក្នុងការអូសទាញយន្តហោះធន់ធំមួយគ្រឿងនេះ ចេញពីវាលភក់ បន្ទាប់ពីបើកធ្លាក់ផ្លូវ ។ យ៉ាងណាមិញ ប្រភពសារព័ត៌មានដដែល ក៏បានគូសបញ្ជាក់បន្ថែមអោយដឹងផងដែរថារាល់ជើងហោះហើរ ដែលជាសេវាកម្មពីក្រុមហ៊ុនអាកាសចរណ៍ Nok Air ត្រូវបង្វែរគោលដៅរបស់ខ្លួន ដោយត្រូវធ្វើការចុះចតនៅឯអាកាសយានដ្ឋានអន្តរជាតិ Nakhon Si Tha-mmarat Airport ស្របពេលដែលរាល់ដំណើរការជើងហោះហើររ បស់ក្រុមហ៊ុនអាកាសចរណ៍ AirAsia ត្រូវបង្វែរធ្វើការហោះ និងចុះចតនៅឯអាកាសយានដ្ឋានអន្តរជាតិ Krabi Airport ។ ដោយឡែក ក្ រុមមនុស្សដែលជាអ្នកធ្វើដំណើរ នៅលើយន្តហោះបើករអិលធ្លាក់ផ្លូវទាំងនោះ ត្រូវបានឡានទៅទទួលយក ដោយធ្វើការបញ្ជូនមកអាកាសយានដ្ឋានប្រកបទៅដោយសុខសុវត្ថិភាពវិញ។
យ៉ាងណាមិញ បើយោងតាមសម្តីអ្នកចាត់ការទូទៅ ប្រចាំអាកាសយានដ្ឋាន Trang Airport ដែលជាកន្លែងកើតហេតុគឺលោក T haworn Saeng-ampai បានគូសបញ្ជាក់អោយដឹងថា តាមពិតទៅ រាល់សេវាកម្មជើងហោះហើរ ក៏ដូចជា ប្រតិបត្តិការនៅក្នុងអាកាសយានដ្ឋានមួយនេះ ត្រូវដំណើរជាធម្មតាវិញ ចាប់តាំងពីវេលាល្ងាចម្សិលមិញមកម្ល៉េះ តែដោយសារតែ មានសេចក្តីថ្លែងការណ៍ពី លោក Woradet Hanpraser មកពីនាយកដ្ឋានអាកាសចរណ៍ស៊ីវិល ( Civil Aviation Department) អោយដឹងថា អាកាសយានដ្ឋានមួយនេះ ដំណើរការជាធម្មតាវិញនាព្រឹកនេះ។
គួររំឭកផងដែរថា ដោយសារបញ្ហាអាកាសធាតុ ពោលគឺ អំឡុងនៃការមានភ្លៀងធ្លាក់មួយមេធំ កាលពីល្ងាចថ្ងៃអង្គារកន្លងទៅនេះ បានធ្វើអោយយន្តហោះ ធន់ធំមួយគ្រឿងដែលផ្ទុកមនុស្សដល់ជាង ១៤០ នាក់នោះ បើករអិលធ្លាក់ផ្លូវ ទៅជាប់នឹងវាលភក់ តែជាសំណាងល្អ ក្រុមមនុស្ស ដែលជាអ្នកធ្វើដំណើរទាំងនោះ មិនបានទទួលរងរបួស ឬក៏មានការគំរាមគំហែងដល់អាយុជីវិតនោះទេ៕