អ្នកចម្រៀងខ្មែរល្បីឈ្មោះលើឆាកអន្តរជាតិ  អ្នកនាង កាក់ ចន្ធី រើខ្លួនពីភាពក្រីក្រលំបាក ដើម្បីសម្ដែងឱ្យទស្សនិកជនទាំងក្នុង និងក្រៅប្រទេសបានទស្សនា។  ក្រុមតន្រ្ដីរបស់អ្នកនាង ដែលមានឈ្មោះថា Cambodia Space Project បានប្រែខ្លួនជាក្រុមតន្រ្ដី Rock កម្ពុជា​ ដែលបង្ហាញវត្ដមាន និងសម្ដែងនៅក្រៅប្រទេស។
មណរភាពរបស់អ្នកនាងក្នុងវ័យ ៣៨ ឆ្នាំ កាលពីថ្ងៃអង្គារ នៅក្នុងគ្រោះរថយន្ដបុកជាមួយរម៉កកង់បី បានធ្វើឱ្យអ្នកគាំទ្រអ្នកនាងជុំវិញពិភពលោក រន្ធត់ចិត្ដ និងសោកស្ដាយជាខ្លាំង។
អតីតស្វាមីអ្នកនាង និងជាសហស្ថាបនិកក្រុមតន្រ្ដីខាងលើ លោក Julien Poulson បានប្រាប់ BBC ថា៖” តន្រ្ដី ទឹកដមសម្លេង ជីវិត និងរឿងរ៉ាវរបស់នាង ដក់ជាប់ក្នុងអារម្មណ៍មនុស្សជាច្រើនទូទាំងពិភពលោក”។
ការជម្នះភាពក្រីក្រ និងភាពលំបាកក្នុងជីវិត
អ្នកនាង កាក់ ចន្ធី មកពីគ្រួសារក្រីក្រនៅជនបទ ហើយអ្នកនាងធ្លាប់ជួបរឿងរ៉ាវជូរចត់ នៅក្នុងឆាកជីវិត ដែលជាក្មេងស្រីក្រីក្រ ធ្វើដំណើរចាកចេញពីជនបទមករកការងារធ្វើនៅទីក្រុងភ្នំពេញ។ នៅទីក្រុងភ្នំពេញ អ្នកនាង ធា្លប់ធ្វើការងារយ៉ាងលំបាក ដោយពេលខ្លះ អ្នកនាងរកប្រាក់កម្រៃបានមិនដល់ ១ ដុល្លារផងក្នុងមួយថ្ងៃ។
អ្នកនាងបានប្រាប់ BBC នៅក្នុងបទសម្ភាសន៍មួយកាលពីឆ្នាំ ២០១៧ ថា៖” នាងខ្ញុំធ្លាប់ច្រៀង នៅក្នុងបារខារ៉ាអូខេមួយ ប៉ុន្ដែនៅក្នុងឆ្នាំ ២០០៦ នាងខ្ញុំចង់មានអាជីពជាអ្នកចម្រៀងល្បីម្នាក់។ ដូច្នេះហើយ នាងខ្ញុំបានសុំអនុញ្ញាត ថៅកែហាងបៀរហ្គាដិនមួយ ដើម្បីបានច្រៀង។ ប៉ុន្ដែនៅពេលនោះ នាងខ្ញុំមានអារម្មណ៍ភ័យភ្លាំងណាស់ រហូតដល់ជ្រុះក្បាលមីក្រូពីដៃ។ សំណាងដែរ ដោយសារថ្ងៃនោះ ថៅកែហាង យល់ព្រមទទួលនាងខ្ញុំ ហើយសម្រេចចិត្ដជួលនាងខ្ញុំឱ្យច្រៀង ដោយឱ្យតម្លៃ ២ ដុល្លារក្នុងមួយថ្ងៃ”។
ហាងបៀរហ្គាដិននោះហើយ ជាកន្លែង ដែលតន្រ្ដីករសញ្ជាតិអូស្រ្ដាលី លោក Julien Poulson ជាប់ចិត្ដនឹងសម្លេងរបស់អ្នកនាង ហើយអ្នកទាំងពីរក៏បបួលគ្នា បង្កើតក្រុមតន្រ្ដី Cambodia Space Project នេះ។
លោក Scott Bywater ដែលលេងតន្រ្ដីជាមួយអ្នកនាងនៅក្នុងក្រុមតន្រ្ដីនេះ និងទៅលេងតាមការអញ្ជើញផងដែរនោះ បានប្រាប់ BBC ថា៖”អ្នកនាង ចន្ធី តែងយកលំនាំបទតារាចម្រៀងកំពូល ឆ្នាំ ១៩៦០ មកច្រៀងដូចជា រស់សេរី សុទ្ធា ប៉ែនរ៉ន និងស៊ិនស៊ីសាមុត្រជាដើម”
គួររំលឹកថា សព​របស់​តារា​ចម្រៀងស្រី​​រ៉ុកខេនរ៉ូល​​ខ្មែរ​វ័យ​ ៣៨ ឆ្នាំ អ្នកនាងកាក់ ចន្ធី ដែល​និយម​ច្រៀង​បទ​ជាមរតក​ដើមនា​ទសវត្សរ៍ទី​​ ៦០-៧០​ និង​​មាន​ក្រុម​​ចម្រៀង​​​​ជា​មួយ​ជន​បរ​​ទេស​ ត្រូវ​បាន​​ដឹក​​យក​ទៅ​ធ្វើ​បុណ្យ​តាម​​ប្រពៃណី​ពុទ្ធ​សាសនា នៅ​ឯ​ស្រុក​កំណើត​ខេត្ត​ព្រៃវែង ​ក្រោយ​​ពី​ជួប​គ្រោះ​ថ្នាក់​ចរាចរណ៍ ​ដោយ​រថ​យន្ត​ម៉ាក Prius ពណ៌​ក​ណ្តុរ​​ប្រ​​មេះ​​​ បុក​រម៉ក​កង់បី​ធ្លាក់​ដួល​បែក​ក្បាល​ ស្លាប់ភ្លាមៗ​ ​កាល​ពី​វេលា​ម៉ោង ១ និង​ ៤០ នាទី​​យប់រំលង​អាធ្រាត្រ​ ​ចូល​ថ្ងៃ​ទី ២០ ខែ​មីនា ឆ្នាំ ២០១៨ នៅ​ត្រង់​ចំណុច​​បណ្តោយ​​ផ្លូវ​លេខ ​១៦៣ ទិសដៅ​ពីជើង​ទៅ​ត្បូង​ ​(ផ្តុំ​​ភ្លើង​ស្តុប​ទួល​ទំពូង​ កែង​នឹង​ផ្លូវ​នៅ​ភោជនី​ដ្ឋាន​ទន្លេ​បាសាក់​ទី ១)​ ៕